Arkadaşlar size bir sorum var. Şu işaretin ne olduğunu biliyor musunuz? ~ Peki ya bunun 🙂
1 YIL ÖNCE ► https://www.youtube.com/watch?v=G-B6rfqGD_s

ABONE OL ► http://bit.ly/barisozcanyoutube

Her iki sembolü de özellikle seçtim. İlkini en sona bırakıp ikincisinden başlayayım. Bilmeyen yoktur herhalde… Bu bir emoji. Gülmekten gözünden yaş gelmek anlamına geliyor. Emoji sözcüğü uydurulmuş olmakla birlikte 2013 yılında Oxford Sözlüğü’ne girdi. Girmekle kalmadı 2015’de yılın kelimesi olarak bir kelime değil de bir emoji seçildi: az önce size gösterdiğim “gülmekten gözünden yaş gelmek” emojisi.
Emojiler öyle sanıldığı kadar yeni bir kavram değil, 1999 yılından beri hayatımızda. İlk emojiyi tasarlayan kişi kim biliyor musunuz? Tabiki anime ve manga kültürüyle yoğrulmuş bir kişi: Shigetaka Kurita. Bunlar da 12 piksel x 12 piksel olarak tasarlanan dünyanın ilk emojileri. Japonya’daki bir telekom şirketi için yapılmış. İnsanlar telefon mesajlarında Japonca’nın yanı sıra bu grafikleri de kullanmaya başlamışlar. Sonuç: dili, lisanı aşan bir iletişim şekli. Japonya’dan bir arkadaşınız size şöyle bir mesaj gönderse anlamazsınız ama ya şöyle bir şey gelirse?
Zaten emoji kelimesi de Japonca resim ve karakter kelimelerini birleştirerek ortaya çıkmış, yani resimli karakter anlamına geliyor. Bunun kökenindeyse “emoticon” denilen benzer bir kavram var. İngilizce “emotion – duygu” ve “icon – ikon” kelimelerinin birleşimi. Duyguları noktalama işaretlerini kullanarak anlatmak demek. En meşhur emoticon iki nokta üst üste tire parantez üçlüsüyle yapılan gülümseyen yüz, smiley 🙂
Bunun gülümseyen bir yüz olduğunu anlamak için başınızı çevirerek bakmanız gerekiyor. Bizi bu külfetten kurtaranlar yine Japonlar olmuş ve Kaomoji denilen özel bir emoticon türünü ASCII karakterlerini kullanarak geliştirmişler, ta 1980’lerde. İddialara göre dünyadaki ilk emoticonu Japon bir nükleer bilimci ASCII NET ağında şu şekilde kullanmış: (~_~)
Sonrasında hızla farklı versiyonları üretilmiş. En çok kullanılan, en popüler olan kaomoji yine gülümseyen bir surat olmuş: bunun anlamı (^O^) “usta koala gülüyor.”

Video metninin tamamı, kaynaklar ve linkler:
http://barisozcan.com/dunyanin-en-populer-emojisi

STT ► http://bit.ly/stt-serisi
OKU ► http://bit.ly/oku-serisi
İZLE ► http://bit.ly/izle-serisi
VLOG ► http://bit.ly/barisozcan-VLOG
~

http://google.com/+BarisOzcan
http://facebook.com/BarisOzcan
http://instagram.com/BarisOzcan
http://www.snapchat.com/add/ozcanbaris
http://BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here