Dünyanın En Değerli Şirketi Artık Apple Değil Alphabet Oldu

0
115

Artık Google ’ı da bünyesinde barındıran Alphabet, dünyanın en değerli şirketi ünvanını Apple ’ın elinden aldı.

Apple Düştü Alphabet Yükseldi

BBC ’nin açıkladığı son çeyrek raporları, dünyanın en değerli şirketinin artık Alphabet olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz yıl büyük bir yapılanmaya gidilerek Alphabet kurulmuş ve Google da çalışmalarını bu şirketin bünyesi altında sürdürmeye başlamıştı.

Alphabet Toplam Değerini 568 Milyar Dolara Yükseltti

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 4,9 milyar dolar kar elde ettiğini duyuran Alphabet, toplam değerini 568 milyar dolara yükselterek en değerli şirketler sıralamasında Apple’ı geride bırakmayı başardı. Apple’ın şu anki değeri ise 535 milyar dolar.

Google ‘ın Payı Çok Büyük Fakat Youtube ve Android Büyümenin Önemli Faktörleri

Alphabet ’in böyle bir sıçrayış göstermesinde elbette Google ’ın payı büyük, fakat YouTube ve Android gibi iki büyük platform da şirketin böyle bir değerlemeye ulaşmasında büyük etken oldu. Bunların dışında Google’ın deneysel projeleri arasında yer alan akıllı ev ve insansız hava araçları da Alphabet’in bünyesi altında. Google’ın kurucusu Larry Page, tüm operasyonların yönetiminin tek elden ve kolay bir şekilde yapılmasının sağlanması amacıyla Alphabet ’in kurulduğunu açıklamıştı.

En değerli şirketler sıralaması, yıllardır teknoloji şirketleri arasında yer değiştirip duruyor. Yıllar öncesine gittiğimizde IBM, en değerli şirketler sıralamasında zirvede yer alıyordu. Bu unvanı daha sonra Microsoft, 2010 yılında ise Apple ele geçirmişti. “Ne oldun değil Ne olacağım diyeceksin” değiminden yola çıkarak bakalım ilerleyen zaman içerisinde teknoloji devi ileride kim hangi şirket olur neler değişir bekleyip göreceğiz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here