Google Tuzak Sitelere Karşı Uyaracak

0
97

İnternette gezinirken sıkça rastlanan tuzak reklamları bilirsiniz. “PC’nizi virüslerden arındırın!” “Tebrikler, iPhone kazandınız!” benzeri, genellikle pop-up şeklinde sitenin orasından burasından fışkıran reklamlar epey can sıkabiliyor. İnternetle haşır neşir olan bilinçli kullanıcılar bu tuzağa düşmüyor olabilir ancak buna inanan binlerce insan var. Google da onları düşünerek önemli bir hizmet sunmaya hazırlanıyor.

Google’ın “güvenli tarayıcı deneyimi” için başlattığı programda, kullanıcıların bu aldatıcı uyarılardan korunması da amaçlanıyor. Söz konusu program kullanıcıları tuzak reklamlardan olduğu kadar virüs gibi olası tehditlerle dolu sitelerden de koruyacak. Bu tarz bir siteye girdiğiniz vakit Google tarafından yukarıdaki görsel şeklinde bir uyarı alacaksınız. Türkiye’deki kullanıcılar elbette bunun Türkçe versiyonunu alacak.

Ülkemizde sıklıkla kullanılan dizi veya maç linki veren siteler de muhtemelen bu gruba dahil olacak. Ancak siteye girip girmemek elbette kullanıcının insiyatifinde. Dolayısıyla uyarı veren sitelerin güvendiğiniz siteler arasında olmasına dikkat edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here