Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görüyor?

  0
  87

  İnsanda renge duyarlı 3 çeşit kon hücresi varken köpek retinasında sadece 2 adet kon hücresi mevcuttur. Bu nedenle köpekler sadece kahverengi, sarı ve mavi renkleri algılayabilirler, ama sanıldığının aksine dünyayı siyah, beyaz görmezler.

  Ayrıca gözleri bizimkilere göre yüzlerinin biraz daha yan tarafında bulunduğu için çevresel görüş alanları bizden daha geniştir.

  Kedilerin gözlerinin korunması için iç taraflarda bir göz kapağı daha vardır. Sadece kahverengi, sarı ve mavi renkleri görebilirler ve gözlerinde ayrıca gece avlanmaya yarayan tapedum lucidum bulunur.
  Bu tabaka, gözün arkasına düşen ışığı tekrar retinaya yansıttığı için var olan ışık miktarını iki katına çıkararak geceleri çok rahat görmelerini sağlar.

  İnsan gözü ışıklı ortamda daha iyi görebilirken, kediler loş ışıkta ve karanlıkta daha avantajlıdır.
  Kuşlar insanların algılayamadığı ultraviyole ışınları görebilirler.

  Göz kasları sadece belli bir yere odaklanmalarını sağlayabilir.

  Bir kar kartalı, karla kaplı bir alanda 2,5km uzaklıktaki beyaz bir tavşanı rahatlıkla görür ve avlar. Gözleri bir teleskop gibi çalışır, çok yüksek bir kontrast duyarlılığına sahiptir ve çift retinası vardır.

  Sineklerin gözlerinde yüzbinlerce mikroskobik lensler bulunur. Ultraviyole ışınları görebilirler, ama uzağı algılayamazlar ve piksel-piksel olan görüş algıları hep ağır-çekim’dedir.

  Yılanların ise yüz çukurlarında ısı algılayıcıları var. Bu sayede geceleri avlarının vücut sıcaklıklarının yaydığı kızıl ötesi ışınlarını saptayabilirler ve bu saptama, ortam sıcaklığındaki 1/300’lük bir derece artışını saniyenin binde 35’i kadar kısa bir sürede tespit edebilecek kadar hassastır. Hatta bu hassasiyet o kadar fazladır ki çok uzaklaşmış avını ayak izlerinden yayılan ısıyı tespit ederek avını takip edebilirler.

  Köpek balıkları suda gördüklerini çok net ayırt edebilseler de hiçbir renk algıları sıfırdır.

  Ama diğer balıklar ultraviyole ışınlarıyla beraber kırmızı, yeşil ve mavi görür.

  Son olarak fareler ise dünyayı bulanık ve ağır çekimde görür. Ama en büyük farklarıysa her bir gözleri birbirinden bağımsız hareket ettiği için farklı açılara bakan gözleriyle tek sefere her yeri algılayabilirler.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here