#ASMR Nedir?

Autonomous sensory merıdıan response. Fuck you! Yani yaz saati uygulaması… Değil. Baaazı sabit ve düşük düzeydeki seslere beynimizin, dolayısıyla vücudumuzun verdiği duyusal tepki. O sesleri duyunca saç derimizden başlayıp boyundan böyle omurgaya doğru bi hislenme bi gıcıklanma oluyor. Olduğu söyleniyor diyelim.

İnternette yüzlerce video var, saç okşama, işte böyle pıt pıt pıt bir şeylere dokunma, fısır fısır konuşma videoları. Aslında 2010’a kadar bir tanımı bile yokmuş asmr’nin. Face de bir grup açılıyor, hatta isim konusunda da bi tartışıyolar, beyin orgazmı falan mı desek diye, e kısık sesin çağrıştırdığı belli bunlarda, telefona üflemiş bir nesil sonuçta, neyse, sonunda bu isimde karar kılınıyor.

Bilim ne diyor? Araştırmışlar tabii. Bu hisse yol açan en önemli tetikleyiciler şöyle; fısıldama: anger is a gift

Özel ilgi, çoğu asmr videosu roleplay üzerinden gidiyor yani direkt sana özel bir sunum. İşte avcı, balıkçı, çiftçi, madenci, oduncu, tamirci, seyis, saldıırrr, seyis iyiymiş yalnız. Çıtırdama sesleri ve yavaş hareketler. Çoğu izleyici rahatlama, stresten kurtulma ve uyumak için izlediğini söylemiş. Sadece %5’i tahrik olduğu için izliyormuş. Biz de yedik. Yerken de videosunu çektik sonra videosunu koyduk, milyonlarca izlendi.

Asmr’nin kralını Bob amca ile yaşadık. Ya da Müşfik abimizin sesiyle. Huzur dolduk, kanalı değiştiremedik, içimiz mutluluk doldu, sanki sen 10 lira beklerken deden bayramda 100 dolar vermiş, meğer bozdur diyeymiş. Sanki sevdiğinle battaniye altında uzanmış, sarılmışsın, böyle burun buruna vermişsin. Burun buruna ne güzel şey ya. Birisiyle burun buruna veriyorsun onu kaçırma..hafif hafif chopen çalıyor. Sonra gerçek sevgilin geliyor.

Asıl soru neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyoruz. Cevap veriyorum, anan zaa. Anne şefkati işte.. E bu kadar kıstırılmış, yalnız bırakılmış, kederli, sinirli olunca ne oluyor? O eski günleri özlüyorsun. Annen saçını okşuyor, mırıl mırıl sana bir şeyler anlatıyor. Gözlerin kapanıyor… program bitiyor… (ıt has to start somewhere, ıt has to start sometıme, what better place than here? What better tıme than now? All hell cant stop us now!

Anksiyite, insomniaya panik ataga iyi geliyormuş. Ya sen istersen al bu mikrofonu götüne sok, yine huzur bulamazsın. Neden? Çünkü gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir. Gittim.

Desteği için Fırat Çavaş’a teşekkür ederiz.

Nedir YouTube Kanalına abone ol, yeni videoları kaçırma https://goo.gl/yRrTFM

Nedir Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/nedir.tv
Nedir Instagram Sayfası: https://www.instagram.com/nedir321/
Nedir Twitter Sayfası: https://twitter.com/Nedir321
Nedir Snapchat: media.321

Sunan: Büşra Şenol
Yazan/ Yöneten: Orçun Baş
Yardımcı Yönetmen: Ufuk Şenkal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here