Pi günü ve Pi sanatı ile ilgili bu videoyu bir önceki videomla birlikte aynı anda yükleyip otomatik olarak yayına girmesi için zamanlarını ayarlamıştım. Bu sabah Ankara’da yaşanan acı olayları öğrendim. Böylesi bir günde hayata bambaşka gözlerle bakabilecek insanların artık aramızda olmadıklarını… Elimizden terörü lanetlemek dışında bir şeyin gelmemesi gerçeği bir kez daha insanı çaresizliğe düşürüyor. Ama bu çaresizlik duygusu zaten hedeflenen… O yüzden bizlerin yapabileceği en önemli şey eğitime ve sanata sahip çıkmak. İnsanı ancak sanat sayesinde hayata güzel bakmak, eğitimle kendini geliştirmek ve daha sonra da etrafındakilere yardım etmek yüceltebilir. Yoksa niye yaşıyoruz ki?

TÜM VİDEOLARIM ► https://youtube.com/barisozcan/videos
OKU SERİSİ ► http://bit.ly/oku-serisi
VLOG SERİSİ ► http://bit.ly/barisozcan-VLOG

3. ayın 14. günü. Yani Pi günü. Bugün dünyanın tüm dairelerine bakın. Çevresinin uzunluğunun içinden geçen o uzun çap çizgisinin Pi katı kadar olduğunu göreceksiniz. Aslında bu oran başka günlerde de hep aynı. Tüm zamanların ve tüm mekanların en şaşırtıcı numaralarından biri.

Ben bugün onun güzelliğine bir göz atmak istiyorum. Pi sayısından ilham alınarak yapılan sanat eserlerine. Mesela şuna bir bakın. Pi sayısıyla nasıl bir ilgisi olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Renklerle, sayılar arasında bir ilişki kurmaya çalışın. Çünkü her renk bir sayıyı işaret ediyor. Turuncu 3, Kırmızı 1, Sarı 4 gibi. Biyoinformatik, bilgisayar ve istatistik gibi konularda uzman Martin Krzywinski bu sayıyı sanatsal olarak böyle yorumlamayı tercih etmiş.

Bir başka çalışmasında yine renkleri kullanmış ama bu kez onları merkezden dışa doğru genişleyen bir spiral şeklinde dizmiş. Pi sayısının ilk 13689 basamağını renklerle eşleştirip dizdiğinizde ortaya şöyle bir tablo çıkıyor.

Cristian Vasile adlı bir başka sanatçı, Pi’nin dairesel gösterimleri üzerinde çalışmış. 0 ile 10 arasındaki rakamları bir dairenin etrafına dizmiş. Sonra da 3’ten 1’e bir çizgi çekmiş. Ardından 1’den 4’e ve devamında da Pi sayısının diğer basamaklarına göre çizgiler çekmeye devam etmiş.

Ortaya çıkan tabloda dikkatinizi çeken bir şey var mı? Üst taraftaki mor nokta gibi. İşte o nokta Pi sayısının içinde çok özel bir anı temsil ediyor. 6 tane 9 rakamının yan yana geldiği an. Buna Feynman noktası deniyor. Bu nokta yani 6 tane 9’un yan yana geldiği yer Pi’nin 762. basamağında karşımıza çıkıyor. O halde bu sayının içinde bir düzen mi var?

Pi sayısı tamamen rastlantısal olarak ilerliyor gibi görünür. Bugün bilgisayarlar yardımıyla onun trilyonlarca basamağı hesaplandı ve içinde bir düzen olduğuna dair bir kanıt bulunamadı. Öte yandan matematiksel olarak rassal bir sayı olduğu da ispatlanamıyor. Sonuçta bu sayı mükemmel bir daireyle ilişkili unutmayalım. Matematikçi Steven Strogatz’ın dediği gibi Pi sayısı, tamamen rastlantısal olmakla mükemmel bir düzen arasında olmanın inanılmaz bir çekiciliğine sahip.

Videonun tam metni ve linkler web sitemde: http://barisozcan.com/pi-gunu-pi-sanati

Müzikler:
Kevin MacLeod sanatçısının Artifact – The Dark Contenent adlı şarkısı, Creative Commons Attribution lisansı (https://creativecommons.org/licenses/…) altında lisanslıdır.
Kaynak: http://incompetech.com/music/royalty-…
Sanatçı: http://incompetech.com/

E’s Jammy Jams – Jolly Old St Nicholas (Instrumental)

Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for “fair use” for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use.
~

http://facebook.com/BarisOzcan
http://instagram.com/BarisOzcan
http://google.com/+BarisOzcan
http://www.barisozcan.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here