Kaza Sonucu Denize Dökülen Oyuncak Ördeklerin Tesadüfen Bilime Hizmetinin Tuhaf Hikayesi

0
493
Sadece basit birer oyuncak olarak sahiplerini bulacaklarken, bir kaza sonrası okyanusun sularını boylayan plastik ördeklerin tuhaf mı tuhaf öyküsü.

mevzu bahis oyuncak ördekler, the first years adlı şirket adına çin’de üretildikten sonra hong kong limanından amerika birleşik devletleri’ne doğru yola çıkan gemiye konteynerler halinde yüklenirler.

denize-dokulen-oyuncak-ordeklerin-bilime-hizmetinin-tuhaf-hikayesi

Ancak gemi amerika ‘ya doğru ilerlerken beklenmedik bir gelişme yaşanır ve 10 ocak 1992 tarihinde büyük bir fırtınaya yakalanırlar. bu fırtına öyle güçlüdür 12 adet konteyner, gemiden kayarak büyük okyanus’a düşer. bu 12 adet konteynerlerin birinin içinde çoğunluğu oyuncak ördek olmak üzere tam 28.800 oyuncak bulunmaktadır. içinde bir sürü oyuncak bulunan bu konteyner denize düşerken diğer konteynerlere çarpar ve içindeki tüm oyuncaklar bir anda okyanusun yüzeyine saçılır. üzerlerinde herhangi bir delik vs. de olmadığı için batma riskleri bulunmayan oyuncaklar büyük okyanus boyunca yol almaya başlar.

Bu olay kısa sürede duyulur ve seattle eyaletinde yaşayan iki okyanus bilimci curtis ebbesmeyer ve james ingraham, okyanus yüzeyi akıntılarıyla ilgili bilimsel araştırmalar kapsamında konuyla bir hayli yakından ilgilenmeye başlarlar. bu olay belki de birçok kişi için pek bir anlam ifade etmezken, bir anda on binlerce nesnenin okyanus yüzeyine dağılması bilim adamları için bulunmaz bir fırsattır.

oyuncak-ordeklerin-rotasi
Oyuncak ördeklerin yıllara göre takip ettikleri güzergah – NordNordWest

kazanın üzerinden 10 ay geçtikten sonra oyuncaklardan bazıları alaska kıyılarına ulaşmaya başlar. tarihler 16 kasım 1992‘yi gösterirken alaska sahillerinde yaklaşık 10 adet plastik oyuncak bulunur. bu olay ebbesmeyer ve ingraham için bulunmaz bir fırsattır ve hemen oyuncakların bulunuduğu bölgeye intikal ederler. yaklaşık 1 yıl boyunca 850 km’lik şeridini kontrol eden ikili, toplamda 400’e yakın oyuncak bulur. oyuncakları buldukları yerleri de sisteme kaydederler.

curtis-ebbesmeyer-plastik-oyuncaklarla
Curtis Ebbesmeyer oyuncak Ördeklerle

bu iki okyanus bilimcinin geliştirdiği modelleme sayesinde oyuncakların nerelere doğru sürükleneceği tahmin edilir. buna göre bir kısmı japonya’ya doğru ilerlerken bir kısmınında kuzeye ilerleyerek bering boğazı civarlarında, buzulların arasında sıkışacağı öngörülür. kuzey kutup bölgesinden yavaşça geçeceği ve buzulların erimesiyle birlikte atlantik okyanusu’nun kuzeyine ancak beş altı yılda geçecekleri öngörülür. bu öngörüden hareketle kanada ve izlanda bölgelerinde plastik ördek oyuncakları bulanlara ödül vaat edilir. 2004 yılında sahillere vuran çok sayıda oyuncak bulunmasıyla bu öngörüler doğrulanır.

ayrıca olayla ilgili çok sayıda eser ve çocuk kitabı yazılmış. günümüz koleksiyoncularının en çok aradığı nesnelerden biri olmuş bu oyuncaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here