En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur ve Alınır?

0
248

Ucuz uçak bileti bulma, ucuza uçak bileti alma gibi konular son zamanlarda havayolu taşımacılığının gelişmesiyle beraber gündemde tazeliğini koruyan konular arasındadır. “Ucuz uçak bileti nerden alınır?”, “en uygun uçak bileti hangisidir”, “ucuz uçak bileti nasıl alınır?”, “hangi havayolu firması daha ucuzdur?” “en uygun uçak bileti ne zaman alınır?” gibi sorular seyahat eden hemen herkesin cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Hele bir havayoluyla sık seyahat edenler ve yaz tatilinde Almanya gibi Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelmek isteyenler için ucuz uçak bileti bulma konusu hayati bir önem arz etmektedir. Bu önem tabi ki tamamen “duygusal” nedenlere bağlı bir önemdir. J

Seyahat etmeyi çok seviyorum ancak uygun uçak bileti bulmakta çok zorlanıyorum diyorsanız işte size birkaç ipucu: İyi uçuşlar!

Erken Rezervasyon Yapın: Tez Canlı Olmak Bazen Hoştur

En uygun uçak bileti fiyatları tabi ki en erken alınanda saklıdır. Uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız ödediğiniz ücretin miktarı da o kadar düşecektir. Uçak bileti fiyatları hafta içi ayrı hafta sonu ayrı olmak üzere değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra gidilecek dönemler de uçak bileti fiyatını doğrudan etkiliyor. Özellikle resmi tatil dönemlerinde uygun uçak bileti bulmak oldukça zor bir durum haline geliyor. Hele ki yaz tatillerinde Almanya’dan Türkiye’ye uçak bileti bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir durum. Bunun için erken rezervasyon yapmanızda ve uçuşunuzu esnek tutmanızda fayda var. Ayrıca sabahın seherinde ve gecenin ayazında yapılan uçuşlarda alınan biletler oldukça uygun fiyata gelebiliyor.

Biletinizi En Uygun Güne Alın

Ucuza uçak bileti bulmanın bir diğer yolu biletinizi ne zaman almanız gerektiğini bilmekten geçiyor. Çoğu zaman, çoğu havayolu şirketinde hafta arası uçmak hafta sonu uçmaya göre daha uygun olabiliyor. Seyahat uzmanları hafta arası uçak bileti almanın hafta sonuna göre en az %10 daha az maliyetli olacağını söylüyor. Uçak bileti almak için en uygun günler Çarşamba ve Perşembe günleri öğleden sonraları olarak tespit edilmiştir. Bu günlerden sonra en ucuz uçak bileti alabileceğiniz günler Salı ve Cumartesi günleridir.

Biletinizi Kaç Gün Önceden Almanız Gerektiğini Bilin

En ucuz uçak bileti alabilmeniz için kaç gün öncesinden uçak bileti almanız gerektiğinizi bilmelisiniz. Ulusal uçuşlarda yani ülke içinde uçak bileti için en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesinden başlamaktadır. Bu dönemdeki uçak bileti fiyatları ortalama olarak %8 ile %10 arası daha uygundur. Uçuş tarihine son iki (15 gün gibi) hafta kalasıya biletler normal fiyatından %5 ile %7 arasında artış gösteriyor. Uçuşa bir hafta kalasıya ise (5-7 gün gibi) uçak bileti fiyatları normal fiyatların %25-30 daha fazlası artış gösterebiliyor. Yurtdışı seyahatlerde ise uçak bileti fiyatlarında çok dalgalanma olmamakla beraber yine de uçuş tarihi yaklaştıkça bilet fiyatlarında hissedilir oranda bir artış gözlemleniyor.

Alternatif Seyahat Acentelerine Bakın: Farklı Havayollarıyla Uçun

Alışkanlıklardan kolay kolay vazgeçilmez. Ancak amacınız en uygun ve en konforlu uçak bileti bulmak ise alışkanlıklardan vazgeçmekte fayda var. Farklı seyahat acentelerinin çeşitli dönemlerde birden fazla havayolu şirketi ile anlaşması olabiliyor. Tatil dönemlerinde bu gibi kampanyalar ucuz uçak bileti arayanlar için biçilmiş kaftan vaziyetinde. Özellikle yurtdışından (Almanya’dan Türkiye’ye ucuz uçak bileti vs.) Türkiye’ye uçuşlarda gurbetçilerin bu gibi cazip fırsatları takip etmesi ucuz uçak bileti bulmaları açısından oldukça önemli.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here