Facebook, Artık “Live Photos”u Destekleyecek

0
239

Facebook, birkaç ay önce Apple tarafından tanıtılan “Live Photos” adlı canlı fotoğrafları destekleyecek.

live-upload-1

Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği lansmanında tanıtılan ve birkaç yeni teknolojiden birisi olan “Live Photos” özelliği, birkaç saniyelik videolar gibi fotoğraflar çekebilmenizi sağlıyordu. Sadece üzerine basılı tutularak oynatılabilen bu fotoğraflar, en fazla 3 saniye uzunluğunda olabiliyorlar ve videolarda olduğu gibi ses içerebiliyorlar (açık söylemek gerekirse bu özelliğin neden bu kadar çok abartıldığını anlamak oldukça zor çünkü Live Photos, zaten yıllardır kullanılan .gif formatının ses eklenmiş halinden veya “kısa videolar” diyebileceğimiz şeylerden hiçbir farkı olmayan, sadece üreticisi Apple olduğu için her zaman karşılaştığımız şekilde “yüceltilmiş” bir format). Apple’ın bu özelliği iPhone 6S ile birlikte kullanıma sunması, iPhone kullanıcılarından oluşan kullanıcılarıyla etkileşimde olmak isteyen sosyal paylaşım sitelerini harekete geçirdi.

Apple-Live-Photos-iPhone-6s-1

İlk olarak bundan birkaç gün önce Tumblr, Live Photos özelliğinin iOS kullanıcıları için kullanıma sunulduğunu bildirdi. Sosyal paylaşım sitesinin bu bildirisinin hemen ardından Facebook’ta bu fotoğrafların kendi sitesinde kullanılabileceğini ve artık Live Photos’u desteklediğini duyurdu. Tüm sosyal paylaşım siteleri arasında en çok kullanıcıya ve en çok fotoğrafa sahip olan Facebook, bu özelliğin kendi sitesinde de kullanılmasını sağlayarak sahip olduğu kullanıcıları bünyesinde tutmayı hedefliyor.

Facebook tarafından açıklanana göre Live Photos özelliği ile paylaşılan fotoğraflar sadece iOS kullanıcıları tarafından görülebilecek. Sağ alt kısmında “Live” kelimesinin bulunmasından anlayabileceğimiz bu fotoğrafların özelliğinin kullanılabilmesi için, kullanıcıların fotoğrafın uzunluğu kadar fotoğrafa basılı tutması gerekiyor. Live Photos ile birlikte sesin de paylaşılabildiğini bilen Facebook, otomatik video oynatma özelliğinde olduğu gibi tepki görmemek adına Live Photos’un otomatik kullanımına izin vermedi. Bu nedenle sadece kullanıcıların dokunuşu ile aktifleşen bu fotoğraflar, siz aktifleştirmediğiniz sürece ana sayfada bulunan sıradan fotoğraflar gibi görünecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here