Çocuklar için stop motion animasyon yapımı ilginizi çekiyorsa eşimin kanalındaki videoya bir göz atın ► http://bit.ly/2b2SCRF
Önceki video ► https://www.youtube.com/watch?v=hwkBI7kftlE
ABONE OL ► http://bit.ly/barisozcanyoutube
TÜM VİDEOLARIM ► https://youtube.com/barisozcan/videos

Olimpiyatların nasıl başladığını anlayabilmek için bundan 2792 yıl öncesine gideceğiz. Zamanda bu kadar geriye gidiyoruz ama mekan olarak çok da uzak olmayan bir yerdeyiz. Mora yarımadasındaki Olympia bölgesinde. İlk oyunlar burada başlamış. Ama onun öncesindeki kaynağı efsaneler ve mitlere dayanıyor. Tıpkı nehirlerin kaynaklarının dağlarda olması gibi olimpiyatların kaynağı da Yunan mitolojisindeki tanrıların yaşadığı Olympus dağına kadar gidiyor. Bu efsanelerden birine göre Herakles ve 4 kardeşi Zeus’u eğlendirmek için yarışlar düzenlermiş. Kazanana da bir “kotinos” takılırmış; zeytin ağacı dalından yapılmış bir taç. Yani o zamanın geçer akçesi ne altınmış, ne gümüş. Maddi olarak en değerli şey zeytinmiş. Manevi olaraksa barış. Onun için koşarlarmış. “Zeytin dalı uzatmak” deyiminin nereden geldiğini sanıyorsunuz? Ulaşılmak için koşulan “barış kavramı” zamanla zeytin dalıyla özdeşleşmiş.Kazananların kafasına takılan bu zeytin dalından halkalar belki de sonradan stilize edilerek Olimpiyatların logosu haline geldi kimbilir? Bununa ilgili başka teorilerim de olacak…
Efsaneleri ve mitleri bir kenara bırakacak olursak tarihi kayıtlar bize ilk olimpiyatların milattan önce 776’da Olimpia’da yapıldığını gösteriyor. O zamanlar yarışılan spor dalları bugünkü kadar çeşitli değilmiş. En popüleri koşmakmış. “Koşu yarışı” Antik Yunanca’da “stadion” demek. Bu kelime size bir şey çağrıştırıyor mu? Sizlerin de tahmin edeceği gibi koşuların yapıldığı yer için de kullanılmaya başlananan bu kelime zamanla değişerek önce Latinceye, sonra İngilizce’ye ve oradan da Türkçe’ye “stadyum” olarak girmiş.
Olimpiyatlar milattan sonra 393 senesine kadar yani 1000 yıldan uzunca bir süre aralıksız yapılmaya devam etmiş, ama o yıl Roma İmparatoru tarafından bunun bir Pagan geleneği olması gerekçesiyle iptal edilmiş. Eğer hiç ara verilmeseydi bu yıl 698.si yapılıyor olacaktı.
Bu oyunların önemli sembollerinden biri de olimpiyat meşalesi. Prometheus’un Zeus’tan çaldığı ateş şeklinde mitolojik bir kökeni var. Antik olimpiyat oyunlarında bu ateş parabolik bir ayna yardımıyla yansıtılan güneş ışığıyla yakılırmış. Bugün hala Olimpiyat ateşi, oyunların başlamasından bir kaç ay önce aynı yerden yani Olympia’dan alınır. Orada Hera tapınağının önünde parabolik bir ayna vardır ve ilk meşale bunun yardımıyla yakılır. Yani güneşin enerjisiyle. Bu ilk ateşi yakan her zaman bir kadındır ve daha sonra yine önce başka kadınlar tarafından meşale taşınmaya başlanır. Bu kadınlar Vesta bakirelerini temsil eder. Taşıdıkları ateş de onların “kutsal sonsuz alevler”ini… İşte güneşten kadınlar tarafından alınan bu enerji elden ele taşınarak Olimpiyatların yapıldığı stadyuma kadar getirilir ve orada oyunlar sürerken sürekli yanmaya devam eder.
Bu sembolik geleneğe 1976’da teknolojik bir istisna yapılmıştır. O yıl alev bir radyo sinyaline dönüştürüldü. Yunanistan’dan önce uzaydaki bir uyduya, oradan da Kanada’ya gönderilen bu sinyalle tetiklenen bir lazer ışınıyla meşale yakıldı. Gördüğünüz gibi Olimpiyatların teknolojiyi de tetikleyen bir tarafı var. Mesela dünyanın ilk TV yayınlarından birisi 1936’da Berlin Olimpiyatları’ndan yapılmıştır.
Peki neden 4 yılda bir yapılıyor? Bu sorunun net bir cevabına bilimsel kaynaklarda rastlayamadım. Ama severek okuduğum Dan Brown’un “Da Vinci Şifresi” kitabında bu konu Venüs gezegeniyle ilişkilendirilir. Venüs, ek­lip­tik yörüngesinde her dört yıl­da bir beş kö­şe­li mü­kem­mel bir yıl­dız çiz­er. İşte kitapta diyor ki…

Videonun tam metni, kaynaklar ve linkler web sitemde: http://barisozcan.com/olimpiyat-sembollerinin-ilginc-anlamlari

FİLM
Chariots of Fire (1981)

MÜZİK
Machinations – Kevin MacLeod http://incompetech.com
Salute To A New Beginning – United States Army Herald
Luminous Rain – Kevin MacLeod http://incompetech.com
Temptation March – Audionautix http://audionautix.com
Chairots of Fire Theme – Vangelis
~
Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for “fair use” for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use.
~
HER PAZARTESİ OKU ► http://bit.ly/oku-serisi
HER PERŞEMBE İZLE ► http://bit.ly/izle-serisi
HER PAZAR STT DÜŞÜN ► http://bit.ly/stt-serisi
VLOG ► http://bit.ly/barisozcan-VLOG
~

http://google.com/+BarisOzcan
http://facebook.com/BarisOzcan
http://instagram.com/BarisOzcan
http://www.snapchat.com/add/ozcanbaris
http://BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here